top of page
moyy-hakkimizda.jpg

moyy

Moyy Atölye, Fırtına Vadisi’nden hareketle, Anadolu’nun el zanaatlerinin günümüz ihtiyaçları doğrultusunda yeniden can bulması fikri ile şekillendi. Yok olmaya yüz tutmuş pek çok zanaati tekrar kullanıma sunarak, el emeğinin hakettiği değer ile buluşmasına yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

Birkaç yıldır izini sürdüğümüz Feretiko (kendir kumaşı) dokuması başta olmak üzere; atölye çatısı altında, el örgüsü, porselen, ahşap gibi alanlarda yerel üreticilerle çalışarak, bugünden yarına miras kalacak nitelikte ürünler üretiyoruz.

Bir zamanlar saray giysilerinin dokunduğu Feretiko’nun topraktan başlayan üretim sürecini yeniden başlatmak, uzun vadede gerçekleştirmek istediğimiz hedeflerimizin başında geliyor. Kendir aynı zamanda doğal ve geleneksel arıcılık için çok gerekli bir bitkidir. Bu hedefe ulaştığımızda Moyy Atölye’nin çok önemsediği karakovan (geleneksel arıcılık) ürünlerinin sürdürülebilirliği de desteklenmiş olacaktır.

Moyy Atölye olarak, kitlesel tüketim alışkanlıklarına alternatif, adil, doğru ve kaliteli bir üretim şekli öneriyoruz. Ürünlerimizin büyük çoğunluğu Hemşin ve civarında yaşayan kadınlarla ortak çalışma yürütülerek üretilmektedir. Amacımız özellikle kadınların yerel kalkınmadaki liderliklerini güçlendirmek, yerel ekonomiyi desteklemektir.

Satın almış olduğunuz ürün, günlük yaşamınızın bir parçası olurken, gelecek kuşaklara miras bırakabilmeniz için, elde, zaman ve mekan kaygısı olmadan, özenle üretilmektedir. Ekolojiye, insan doğasına ve diğer tüm canlılara saygıyla üretilen bu özel ürünlerin yaşamınıza mutluluk ve değer katması dileğiyle…

bottom of page